W Centrum Usług HPP w Michałowicach nasi klienci korzystają z możliwości zabezpieczenia swoich produktów przed szkodliwą działalnością drobnoustrojów. Nowoczesny sprzęt światowej klasy wykorzystywany przez HPP Services Poland umożlwia producentom żywności oraz napojów eliminować patogenty oraz mikroogranizmy odpowiedzialne za psucie się żywności.

HPP – przewaga nad pasteryzacją

Utrwalanie wysokociśnienieowe to innowacyjna metoda, w której wykorzystuje się jedynie czystą wodą, bez podgrzewania oraz dodatków chemicznych. Sam proces paskalizacji jest nieinwazyjny, bowiem nie ma negatywnego wpływu na produkt, jak w przypadku metod termicznego utrwalania.

Tracąca na popularności pasteryzacja, a konkretniej wysoka temperatura wykorzystywana w tym procesie, oddziałuje na wiązania konwalencyjne w związkach niskocząsteczkowych takich jak witaminy, związki smakowo-zapachowe lub naturalne barwniki ( np. beta-karoten), powodując ich pękanie.

W technologii HPP związki zostają nienaruszone, dzięki czemu produkt zyskuje wysoką zawartość składników odżywczych, naturalną barwę oraz przede wszystkim unikalny smak i zapach.

Co się dzieje w mikroskali?

W technologii HPP (podobnie jak w tradycyjnych metodach utrwalania) drobnoustroje psujące żywność mają odmienną wrażliwość na zastosowane parametry paskalizacji. Oporność na wysokie ciśnienie zwykle dotyczy tych samych szczepów drobnoustrojów, które są odporne na działanie wysokich temperatur.

Klasyfikację rozpoczyna się od przetrwalników – form najbardziej baroodpornych. Mniej odporne na paskalizację są bakterie Gram-dodatnie G(+), a następnie bakterie Gram-ujemne G(-).

W przypadku ciśnień jakie oferuje technlogia HPP, można podzielić je na 3 poziomy w przedziale 200-600 MPa:

🔬 200-300MPa – początek inaktywacji drożdży i pleśni,
🔬 300-400MPa – inaktywacja Gram-ujemnych bakterii,
🔬 500-600MPa – redukcja najodporniejszych bakterii Gram-dodatnich.

Należy wspomnieć, że paskalizacja jest niezwykle skuteczną metodą eliminacji patogenów takich jak E.coli, Listeria czy Salmonella (najbardziej niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia)

TUTAJ ZAREZERWUJESZ PRÓBĘ TESTOWĄ HPP TWOICH PRODUKTÓW: