Paskalizacja stosowana jest do obróbki finalnie opakowanej żywności. Ciśnienie hydrostatyczne działa na produkt równomiernie, z wszystkich kierunków. W przeciwieństwie do obróbki termicznej, rozchodzi się równomiernie i natychmiastowo w całej objętości danego produktu, niezależnie od jego wielkości i geometrii. Ciśnienie nie generuje sił tnących, więc nie niszczy opakowania, a zawartość wody w żywności chroni je przed zmiażdżeniem. 

Podczas procesu HPP stosowane jest ciśnienie do 6000 Bar. Jest to ciśnienie porównywalne do tego, które panuje na dnie Oceanu Spokojnego, w jego najgłębszym miejscu – Rowie Mariańskim.

Aby opakowanie nie ulegało zniszczeniu, powinno posiadać pewną elastyczność.  Oznacza to, że powinno być wykonane z tworzywa sztucznego, ale niezbyt sztywnego. Pod tak wysokim ciśnieniem ściśliwość wody wynosi ok. 15%. Z uwagi na to, że to właśnie woda jest medium przenoszącym ciśnienie w procesie paskalizacji, najbardziej odpowiednia elastyczność opakowań to poziom właśnie 15%.  Nie wszystkie tworzywa sztuczne są również tworzone w jednakowy sposób. PET jest często najodpowiedniejszy, ponieważ jego specyficzny charakter pomaga zminimalizować utlenianie. Niektóre materiały pochodzenia roślinnego mogą być bardzo porowate, co powoduje występowanie tego procesu. Uszczelnienie opakowania jest równie niezwykle istotne, jak elastyczność. W przypadku butelek zaleca się stosowanie nakrętek z uszczelnieniem wewnętrznym, w formie pierścienia. W przypadku opakowań zgrzewanych należy upewnić się, że szerokość zgrzewu jest wystarczająca, aby opakowanie nie pękło pod wpływem ultra-wysokiego ciśnienia. Wymagana szerokość zgrzewu często zależy od rozmiaru oraz poziomu wypełnienia opakowania przez produkt. Odgrywa to istotną rolę w procesie HPP. Niski stopień wypełnienia może spowodować pęknięcie uszczelnienia, dlatego dobra praktyka sugeruje, aby dobrać opakowanie w taki sposób, by przestrzeni nad produktem było jak najmniej. Niezależnie od szerokości zgrzewu, jego powierzchnia musi być czysta, ponieważ może to wpłynąć na efektywność zgrzewania.

W paskalizacji stosowane są różne formaty opakowań, w tym butelki, woreczki zgrzewane, czy tacki.  Mimo ogromnego ciśnienia generowanego podczas procesu HPP, opakowanie jest w stanie wytrzymać kompresję, jeśli opakowanie charakteryzuje się wymienionymi wcześniej cechami. Jeśli zostanie odpowiednio dobrane, paskalizacja zapewni bezpieczeństwo mikrobiologiczne produktu oraz zachowanie jego najwyższej jakości, a samo opakowanie nie będzie posiadało żadnych widocznych zmian, po opuszczeniu komory wysokociśnieniowej.

Popularne opakowania stosowane przez producentów żywności w obróbce HPP:

  1. Butelki
    1. Soki NFC
    2. Smoothies
    3. Roślinne alternatywy mleka
    4. Woda kokosowa
    5. Napoje funkcjonalne
  1. Woreczki zgrzewane, kubeczki, wytłoczki
    1. Musy i przeciery
    2. Hummus i pasty warzywne
    3. Posiłki dla dzieci
    4. Sosy i dressingi
    5. Soki – Bag in Box
  1. Opakowania i tacki zgrzewane, pakowanie MAP oraz vacuum
    1. Roślinne alternatywy mięsa
    2. Dania gotowe i zupy
    3. Sałatki
    4. Mięso
    5. Owoce Morza

Cechy opakowań, które są niezwykle istotne, i na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania w technologii HPP:

Elastyczność :

Przy wyborze opakowania przeznaczonego do paskalizacji należy pamiętać o jego odpowiedniej elastyczności.  Najodpowiedniejszym materiałem będą niezbyt sztywne tworzywa sztuczne, takie jak PET, który dodatkowo ogranicza utlenianie i posiada wysoką barierę tlenową.

Szczelność:

Jest równie ważna, jak elastyczność. Obróbka wysokociśnieniowa wymaga zastosowania rozwiązań zapewniających odpowiednie uszczelnienie i hermetyczność opakowania.

W przypadku butelek, są to nakrętki z wewnętrznym pierścieniem uszczelniającym. Równie istotne jest dobranie odpowiednich gwintów. Aby wyeliminować ryzyko nieszczelności, gwint nakrętki musi być ciasno zabezpieczony oraz całkowicie złączony z gwintem zewnętrznym butelki.

W opakowaniach zgrzewanych, takich jak wytłoczki, woreczki foliowe, czy opakowania typu „pouch”,  istotna jest szerokość oraz dokładność zgrzewu. Zwykle większy pojemnik wymaga szerszego zgrzewu.

Stopień wypełnienia opakowania:

Pakowanie produktów potencjalnie przeznaczonych do paskalizacji nie wymaga 100% wypełnienia opakowania. W HPP wykorzystuje się zarówno pakowanie w modyfikowanej atmosferze MAP, jak i pakowanie próżniowe. Wiele produktów mięsnych oraz dań gotowych pakowana jest w ten sposób, jednak należy pamiętać, aby przestrzeń nad produktem w pakowanych w modyfikowanej atmosferze organiczyć do minimum. To niezwykle istotne, aby opakowanie nie pękło podczas procesu HPP.  

Etykieta:

Etykietowanie obejmuje kilka możliwości. Przede wszystkim powinno wykluczyć się etykiety papierowe, ponieważ opakowanie otoczne jest wodą w komorze wysokociśnieniowej. W paskalizacji zastosowanie mają tylko etykiety wodoodporne. Najlepszym rozwiązaniem są termokurczliwe oraz winylowe etykiety z klejem kauczukowym. Ciekawym rozwiązaniem jest sitodruk, czyli nadruk bezpośrednio na opakowaniu.

Cetrum Usług HPP Warszawa-Michałowice

Tutaj umówisz się na konsultację i testy HPP: